Dilek Hanif ile yaptığımız moda üzerine söyleşi..

DilekH.

1.Hepimizin bildiği gibi Türkiye'nin önde gelen moda tasarımcılarından birisiniz bizler için 'moda' yı tanımlar mısınız...

Ben modayı uyum olarak değerlendiriyorum. Uyumu yakaladığınızda şıklığı ve rahatlığı yakalamış oluyorsunuz. Böylece de kendi modanızı yaratmış oluyorsunuz.

2.Paris'te bu yıl 17. kez moda haftasına katılıyorsunuz , genç girişimci Türk modacı arkadaşlarımıza başarıya giden yol hakkında önerileriniz nelerdir?

Öncelikle idealist olmak gerekiyor diyebilirim. Hayatta idealleriniz varsa, kendi işinizi çok seviyorsanız ve amaçlarınız varsa bu da bunun başlangıç noktası oluyor. Özellikle uluslararası bir moda platformunda markanızla varlık göstermek için istikrar çok önemli. Çünkü Moda otoriteleri, basın ve alıcı gruplarının bir markadan beklentisi kesinlikle istikrar diye düşünüyorum. Diğer tarafta koleksiyon çizgisindeki bütünlük başarının önemli bir anahtarı. Özgün bir tasarım anlayışına sahip değilseniz, modanın zirvesi olan Paris’te var olmanız mümkün değil.

3.Moda 'ya ilk adım attığınızda bu kadar ünlü ve başarılı bir tasarımcı olabileceğinizi düşünmüş müydünüz?

İlk önce onu gerçekten isteyip istemediğiniz önemli. Bir yola adım attığınızda önce her şey belirsizdir ve yolu çizmek sizin elinizdedir. İstikrarlı bir şekilde inandıklarınızdan şaşmadan bir hedefe ulaşmayı kafanıza koyarsanız, ona ulaşamamanız için hiçbir sebep yok.

4.Yeni koleksiyonunuzda Osmanlı motiflerine de yer verdiniz , tarih sizin ilgi alanlarınızdan biri.. Peki Muhteşem Yüzyıl dizisi kostumleri hakkında görüşleriniz nelerdir? Nasıl buluyorsunuz?

Osmanlı’nın zengin ve gösterişli giysilerini modern çağın kadını için sadelik içerisinde stilize etmek de çok heyecan verici benim için..Sanırım bu yaklaşımım Dilek Hanif koleksiyonlarının stil kodlarından biri olarak iyice benimsendi.. Muhteşem Yüzyıl’ın kostümlerini özenli, kaliteli ve dönemin ruhunu yansıtan bir stilde hazırlandığını düşünüyorum.

5.Giyim ve tarzıyla takdir ettiğiniz kendisine yakıştıranı giyiyor dediğiniz bir isim var mı?

Son yıllarda Angelina Jolie hem gece hem de gündüz için seçtiği giysilerle oldukça rafine, elegan ve şık gözüküyor.

 Cansu Dere


6.Bizim için 2012 trendlerinden biraz ipucu verebilir misiniz?

Romantik, aynı zamanda da kadınsı çizgiler taşıyan bir sezon bekliyor bizi. Kadın ruhunun özgürlüğünü, duygusallığını ve seksi halini ortaya koyacak çizgiler ön plana çıkacak. Rafine ve elegan silüetler sezonun genel havasını oluşturacak diyebilirim. “Ladylike” stilini kuvvetlendiren kalem etekler, küçük ceketler, uçuşan elbiseler ve abartısız dekolteler başrolde olacak. Retro desenler ve canlı renklerle moral aşılayan bir yaz sezonu geliyor. Aksesuarlarda ise büyük ve dikkat çekici art deco çizgiler hakim…

7.Bu sıralar devamlı revaçta olan bir çok kanallarda farklı programlar halinde yayınlanan stil yarışmaları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Halkı doğru yönlendirdiğini düşünüyor musunuz?

Bu tür programların enformatik olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla yapım amaçlarının moda ve trendler hakkında bilgilendirmekten ziyade daha rating kaygısıyla yayınlandığı inancındayım.

8.Türkiye'yi dünya modası ile kıyasladığınızda nasıl bir yerde görüyorsunuz?

Maalesef ülkemizde yaratıcılığı destekleyen sistem yeterince çalışmıyor…

Hatta kısa bir zaman öncesine kadar bu sistemin var olduğu bile tartışılır diye düşünüyorum... Dolayısıyla yeni fikirlerin üretilmediği, üretilse bile değer bulmadığı bir platformda batı ile paralellik düşünülemez.. Maalesef birçok yaratıcı beyin ülkemiz sınırları içinde sıkışıp kaldığı için kısa sürede yok oluyor ve yaşaması mümkün olamıyor. Halbuki olanaklar ve koşulların yeni fikirleri ve yaratıcılığı desteklediği bir ortam oluşturulabilirse çok önemli Türk markaları ve yaratıcı isimleri uluslar arası platformlarda görmek mümkün olacaktır… Yaşadığımız coğrafya, kültürel zenginliklerimiz ve tabii ki zengin tarihimiz büyük bir miras..ve bu miras modern toplumlar için müthiş bir cevher diye düşünüyorum..

9.Tasarımlarınızda en çok kullanmaktan zevk aldığınız kumaş ve renk nedir?

Dilek Hanif markasının hemen her sezon renk paleti bej, kırık beyaz, siyah ve yumuşak tonlardan oluşur. Bazı sezonlar ise özel desen ve renk ilaveleri olabiliyor. Kumaş seçiminde son derece hassas davranıyoruz. İpek, saten ve şifonlar favorim. Dantel ise tüm sezonlarda vazgeçilmezim diyebilirim.

10.Günlük hayatınızda nasıl giyinmeyi tercih edersiniz? Spor Dilek Hanif mi yoksa her daim şık bir Dilek Hanif'le mi karşı karşıyayız?

Günlük hayatımda, özel günler dışında smart-casual giyiniyorum. Ben buradayım diye bağıran ve sanki dikkat çekmek için hazırlanmış giysilerden uzak duruyorum. İyi bir giysinin kalitesinin detaylarda olduğuna inananlardanım.Hem rahat hem şık görünmek bu şekilde de mümkün

11.IFW hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Nasıl buluyorsunuz?

Şehrimizin marka değerine katkı sağlayacak her organizasyonu destekliyorum. İstanbul Moda Haftası da bu anlamda önemli bir misyon taşıyor. Fakat modanın kabul görmüş merkezleri ile aynı kulvara çıkabilmek için aynı disiplinleri benimsemek gerekiyor. IFW için bu uluslararası disiplinlerin henüz tam anlaşıldığını düşünmüyorum. Fakat zaman içerisinde IFW daha kimlikli ve etki alanı güçlü bir operasyona dönüşecektir.

 Dilek Hanif Cansu Dere
Dilek Hanif harika koleksiyonunu Paris defilesinden önce Cansu Dere ile tanıttı...Bu roportaj teklifimi kabul edip sorularıma açık bir dille ve hızlı bir şekilde yanıt verdiği için Dilek Hanif'e çok teşekkür eder başarılarının devamını dilerim...

Tuğba Tunçkaya

4 yorum:

 1. Leziz bir röportaj olmuş hakikatten emeğine çok teşekkürler. Dilek hn.a da bu güzel röp. kabul edip bizimle paylaşma fırsatını verdiği için teşekkürler.

  Ancak ben itiraf ediyorum ki Dilek Hanif'i vakti zamanında Hülya Avşar'a yaptığı kıyafetlerle, onun modacısı olarak tanıdım.

  YanıtlaSil
 2. evet cnm çok haklısın hemde hızlı bir şekilde cevapları bizimle paylaştıgı için teşekkür ederiz. :) Sorularda günlük konulara değinmek istedim daha sıcak ve samimi olması için...
  öptm cnmm

  YanıtlaSil
 3. Dilek Hanif, Türkiye için önemli bir tasarımcı.
  gazetede Paris'te defilesi olacağını okuyunca çok mutlu olmuştum.

  teşekkürler, söyleşi için.ayrıca tebrikler.
  çok mutlu oldum :)

  YanıtlaSil
 4. ne güzel bir röportaj olmuş başka modacılar la da devamını bekliyorum
  bir de renkler konusunda bizi bilgilendirecek bilir kişiler olsa bu sıralar renklere ve uyumlarına taktımda

  YanıtlaSil

Instagram