Şafak Tokur ile moda üzerine....safaktokur

ŞAFAK TOKUR

Şafak Tokur, 1975 Sinop doğumlu. 1994 İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümünden mezun olduktan sonra 2001 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü’nü bitirdi.

Tasarımcı 1996 Beymen Academia’da finalist oldu, 1997 Ulusal Ayakkabı yarışması erkek ayakkabı kategorisinde mansiyon ödülüne layık görüldü. 1998 Beymen Academia genç giyim kategorisinde ilk 3 tasarımcıdan biri seçildi ve 2001 Asia Makuhari Grand Prix Tokyo/Japonya yarışmasında Türkiye finalisti oldu.


Ben:  Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Şafak Tokur : Şafak Tokur Sinop'ta doğup ilk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra liseyi İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar  Lisesi resim bölümünde , üniversite eğitimini ise Mimar Sinan Üniversite'si tekstil  bölümünde tamamlamıştır. Bu süreçlerde Şafak Tokur'un tasarımcı kimliğinin gelişip olgunlaşmasında en büyük rol oynamıştır diyebilirim.Ben:  Şafak Tokur'u diğer tasarımcılardan ayıran özellik nedir?

Şafak Tokur: Ayıran özellikler , hepimizin bir diğerimizden farklı olabileceğimiz düşüncesinin doğrultusunda bir eğim gösterir sanırım..  Bu farklılıkta doğumumuzdan hayatımızı sonlandıracağımız döneme kadarda değişimler, yeni öğretiler , yeni hikayelerle olgunlaşıp gelişir... Tasarımcı olarak moda literatürüne girecek yeni bir farkındalık yaratırsak eğer , belki o zaman Şafak Tokur için yapılabilecek isimlendirmeler tam anlamıyla gerçeğe yakın daha anlaşılır olabilir..  Konuştuğum bir dil var bu dili dünya modasına bakıldığı zaman bir çok tasarımcıda konuşuyor sanırım... Hangi dile yakın olduğumla bağlantılı hangi gruba dahil olduğum ilerleyen zamanlarda daha da belirginleşecektir .. Özgün bir Türk tasarımcısı olmak için çıktığım bir yolculuk sadece benimkisi ilkinde sanırım...Ben: Sizce giyim kişinin ruh halinin dışa yansıması mıdır? Duygu ve düşüncelerin giyime yansıdığını düşünüyor musunuz?

Şafak Tokur: Üzerinizdeki giysiye beden ve ruhunuzla anlam yüklemeye çalışırsak kişinin önce bunun için hareket eğilimini ve başarısını irdelemek gerekiyor diye düşünüyorum... Kimimiz bunun için bilgi ve becerisini tüm anlamıyla kullandığı gibi bir çoğumuzda bu hareketli, bir araç olarak kullanabiliyor. Kısaca beden giydirmek üzerine harekete geçebiliyor. Kendim için doğruya yakın bir tahminde bulunursam eğer , huzurlu ve huzursuz zaman dilimlerinde oluşan etkiler birbirinden keskin hatlarla ayrılabiliyor, bu anlamda yöneliş biçiminizde değişiyor ve bundan etkileniyor sanırım.. En önemlisi ruhunu bedeninde özgürce taşıyabilen kimliklerin oluşturduğu bütünler başarıya yakın duruşlarıyla daha anlamlanabilirler.Ben: Bir erkeğin dolabında olmazsa olmaz üç parça nedir diye sorsak...

Şafak Tokur: Bu sanırım kimlik algınızla çok değişebilen bir durum.. Ancak olmasının doğru olduğunu düşündüklerim olabilir ve benim için bir erkek şemsiye , klasik algıda bir takım elbise ve trençkot  çok estetik bulduğum kombinleme şekli İngiliz stili bir şapka ve çantasıda olsun isterim sanırım...


safaktokur2
Ben: Geçen sezonda sizi siyah&beyaz renklerin ağırlığında muhteşem bir koleksiyon ile gördük , bu sezonda bizi hangi renkler bekliyor?

Şafak Tokur: Öncelikle çok teşekkür ederim... Bir önceki koleksiyonun devamı nitelipinde Selam2 sanırım. Aynı renksiz grupta devam edicek. Siyah ve beyaza devam.Ben: Kendi giyiminize de her zaman özen gösterir misiniz? Günlük hayatta nasıl bir Şafak Tokur ile karşı karşıyayız?

Şafak Tokur: Evet. Dikkat etmeye çalışıyorum aslında çoğu zaman.. Yukarıdaki soruda da anlatmaya çalışabildim mi bilmiyorum ama oluşturduğunuz kimlik sizin zaten nasıl bir hareket kabiliyetiniz olduğunuzun altını çiziyor oluyor ve  aslında bundan kaynaklı oluşturduğunuz kurgular bu kimlik algınızdan çıkışlıdır diye düşünüyorum. Eskimiş kullanılmış görüntüler hoşuma gidiyor ama birçok zamanda çok renkli giyinebiliyorum da ... Bunu aslında bulunduğum zaman ve mekanla uyumlu hale getiriyorum. Asla kurallarım olmuyor kesinlikle bu giyilecek  olan mekanlarda elimden geldiğince olmamaya çalışıyorum.. Ama kendi içimde kurallarım yok sanırım uyumlu bir profilim.

 Ben: IFW'nin sizin ve ülkemizin üzerinde etkilerini nasıl buluyorsunuz?

Şafak Tokur: Benim için içinde bulunduğum her dönem için IFW tam not alabilecek bir organizasyon. Tasarımcıları bir diğer tasarımcıyla kıyaslayıp bir moda haftasını diğer moda haftasıyla kıyaslayan zihniyetler için çok söylenebilecek birşey yok sanırım.. Onlar için saygılar sadece.. Yeni yürümeye başlamış ve her geçen günde sürekliliğini devam ettireceğini düşündüğümüz bir IFW için değerli ve yapıcı kurgular üzerine eğilimler gösterilmesi gerekiyor. Olumlu düşüncelere odaklı süreçler dilerim herkes için. Umarım daha güzel olacak.. Sabır çok önemli...

 Ben: Yeni planlarınız nelerdir? Bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Şafak Tokur: Anlatırsam sürpriz olmaz sanırım.. Neler yapacağımı , yapacaklarıma daha da yakın duruşlar sergileyeceğim zaman bende görmüş olacağım. Sonrasında hepimiz bu paylaşımın içinde oluruz inşallah...

 Ben: Kendinizi üç kelime ile anlatmanızı istesek...

Şafak Tokur: Kibirsiz , insancıl , fazlasıyla duygusal ve hayalperestim. Hayalperest yanlış anlaşılmasın gerçeğe yakın duruşlarıyla tekrar ele alabilme becerisine odaklanmaya çalışıyorum elimden geldiğince..

 Ben: Tasarımlarınız kadar şovlarınızda da çarpıcı olduğunuzu kanıtladınız. Yaratıcılığın sunum ile birleşimine özen gösteriyorsunuz.

Şafak Tokur: Yaptıklarım bir kimliklendirme hareketi. İyi bir tasarımcıdan beklentilerim doğrultusunda bir diğerinden ayırt edilebilme hareketine karşı oluşturduğum tasarlama süreçlerinin bütünü.. Fonksiyonel olabilme becerisiyle yaratıcı kurgular bütününü yeniden ele alma hareketinin sonuçları.. Bunu ne kadar başarabiliyorsam tabi ki..

Ben: Size bu samimi roportaj için teşekkür ediyor ve son olarak tugbasatelier.com okuyucuları için söylemek istediğiniz önerileri merakla bekliyoruz.

Şafak Tokur: Ruhlarını bedenlerinde özgürce taşıyabilen tüm moda severler için heyecanlı ve sanat dolu zaman dilimleri.

safaktokur3

P.S : 11 Şubat'ta Saat: 12:00 'de Odakula IFW Çadırı'nda Şafak Tokur'un harika koleksiyonuna tanık olabilirsiniz. Detaylar: www.ifw.com.tr de!!

Tuğba Tunçkaya

1 yorum:

  1. tuğba,senin sayende tanımış olduk.genç yetenek.başarılarının devamını dilerim :)

    YanıtlaSil

Instagram