Beklenen yazı : Saç bakım sırlarım

Merhaba ,

Hepimizin en büyük problemlerinden biri saç bakımı hakkında sizlere kendi yaptıklarım konusunda bilgi vereceğim. Gün içerisinde bir çok kez mailler alıyorum bu konu ile ilgili. Zaman zaman instagram paylaşımlarım da ve yorumlarda açıklamaya çalışsam da bir arada derleyip toplamanın zamanı geldi sanırım:)
1. Şampuan Önemli!
Öncelikle saçı yıkamanın kesinlikle saça zararı yoktur sık yıkamaktan korkmayın , birşey olsa bana olurdu neredeyse hergün yıkıyorum diyebilirim. Bunda en önemli nokta kullandığınız şampuanınızın saçınıza uyumlu olması. Ben yıllardır Elidor turuncu seri kullanıyorum. En son Toni-Guy  CLEAN -NOURISH COLLECTION  serisi şampuanını kullandım ve ondan da çok memnun kaldım. İkisini de tavsiye ederim.2. Saç Kremini Diplere Uygulamayın!
Diplere uygulamayın ancak ihmal de etmeyin saç uçlarınıza ortasından aşağıya doğru hafifçe saç kremi sürün burda en önemlisi çok iyi durulamanız. Bir önemli ayrıntıda saç kremini saçınıza döker dökmez hiç beklemeden durulamayın hafifçe masaj yapın biraz oyalanın o arada krem saçınıza iyice işlesin ve daha sonrasında saçınızda hiç kalmayana kadar durulayın. Saç diplerinize sürerseniz saçınızda yağlanma yapar bazılarında da kepeklenmeye yol açabilir. Bu arada en iyi saç kremi kesinlikle boya kutularından çıkan balm lar :)


3. Röfleden Uzak Durmaya Çalışın!
Evet saçımda röfle var ama röfleyi 6 ay hatta 8-10 aya kadar uzun bir sürede yaptırıyorum oda çok yoğun olmamak kaydıyla. Çünkü ne kadar iyi olursa olsun ne kadar mükemmel bir kuaför yapıyosa yapsın hatta tamamen bitkisel dahi olsa da röfle kadar saçı yıpratan samana döndüren birşey yok. Evet harika duruyor ancak benim gibi saç rengi hileleriyle saçınıza yoğun röfle atılmış görüntüsü katabilirsiniz hem de saçınızı yıpratmadan...

4. Saç Tarağı Seçimi!
En çok kullandığımız fakat en arka planda tuttuğumuz saç bakım ürünlerinden biri saç tarağı aslında. Ben öyle önem veririm ki nereye gitsem kocaman olduğu halde çantamda durur mutlaka.


Yuvarlak içine aldığım tarak uçları saçı kırmaktan başka bir işe yaramıyor. Zaten farkedersiniz saçınıza takılır ve o kısımları dökülmeye başlar tarağınızın. Her kullanışta pıt pıt eksilir. Sağdaki tarak ucu incelerek devam ediyor ve pürüzsüz yani iğne gibi düşünün önce ince kısımdan saçınızı kavrıyor böylece hem saçınıza zarar vermediği gibi hem de daha kolayca saçınızı açabiliyorsunuz.

5. Kesim!
Doğruyu söylemek gerekirse aklıma geldikçe uçlarından azar azar alıyorum saçımın. Düzenli olarak kuaföre gidip kestiriyorum diyemicem. Ama hiç duymadım ki ay senin saçının kesime ihtiyacı yok kesmeyelim diyecek bir kuaför olsun:)

6. Doğru Saç Düzleştiricisi Kullanımı!
Bu konuda bir çok itiraz alabilirim ancak saç düzleştiricisi benim gözümde doğru kullanımla kesinlikle ve kesinlikle fön makinesinden çok çok daha az zararlı. Saçımda bir küçük kopuk yer var nasıl oldu derseniz kuaförde fırça ile fön çekerken yandı. Bir o fırça ile saçınıza abanıyorsunuz o yetmiyor yüksek ısı ile birde fön çektiriyorsunuz. Hele bir de bunu düzenli olarak yapıyorsanız birde ayna da saçınızdan çıkan dumanlara şahitken ... Doğru kullanım ile saç düzleştiricisi ile saçınıza hiç zarar vermeden düzleştirebilirsiniz.
* Mutlaka ısı ayarlı ekran göstergeli bir saç düzleştirici edinin ve saçınız röfleliyse 190 ın üzerine çıkmamaya özen gösterin
* Saçınızı gösterdiğim fırça yardımı ile ara ara tarayarak ve aynı yerin üstüne 2-3 kezden fazla geçmeyerek tabii ki saçınızın üzerinde uzun uzun da bekletmezseniz saç düzleştiricisi ile saçınızı fön makinesinden daha güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
* Birde en önemlisi saç düzleştiricisini kullanmadan önce saçınızın asla ıslak olmaması gerekiyor.
* Seramik tabanlı düzleştiriciler ise tercihiniz olsun:)


7. Isıya Karşı Güçlendirme!
Özellikle prof ve iyi markalar bu ürünleri satışlarında bulunduruyorlar ben kullanıyorum ve memnunum.

8. Kuruyken Taramayın!
Saçınızı kuruyken asla taramayın. İlle taramak istiyorsanız hafif mavi su sprayler den saçınıza sıkarak biraz rahatlatın ve daha sonrasında tarama işlemine geçin derim.

9. Dip boyamı merak edenlere;
Garnier 11.1 ile boyuyorum ve ekstra herhangi bir açıcı kullanmıyorum.
Saçım doğal renginden bu boya ile boyadığımda şuanda gördüğünüz renge ulaşıyor.
35-40 dk beklettiğinizde yani acele etmezseniz renk daha iyi oturuyor saça..
Normal kendi saç rengim ise kumral:)

10. Argan Yağı
Az miktarda saç uçlarınıza kullanırsanız harika bir ürün. Bir çok markanın versiyonlarıda mevcut ..


Gelecek olan diğer soruların cevabını da bir sonra ki saç postu için biriktireceğim..

Umarım yazımı beğenirsiniz
Herkese çok sevgiler ve 2014 de sağlıklı saçlar dilerim <3 p="">
Pratik saç modelleri için : http://www.tugbasatelier.com/p/guzellik.html


-----------------------------------------------------------------


Mail tugbasatelier@gmail.com

S E V G İ L E R ... *.*

-----------------------------------------------------------------

Tuğba Tunçkaya

Instagram