Nasıl Zayıfladım ?


Merhaba ;

Bu postu çok önceden beri her seferinde yapmaya kalktığımda bir şekilde unutarak erteledikçe erteledim.
Instagram ve maillerden çok sıkça aldığım sorulardan biri de nasıl zayıfladığım konusunda:)
Son aylarda yeni takibe alanlar çokça farketmemiş olabilirler ancak mart ayından itibaren biraz dikkat etmeye başladım ve son 3-4 aydır aynı kilomu sabitlemiş durumdayım sanıyorum.
Yaklaşık 5-6 kilo verdim. Özellikle yüzümden anlaşılıyor bu , nedense her yediğim ya yüzüme ya da göbeğime yarıyor:) Rahat anlamanız açısından da yüz fotoğraflarımı yan yana koydum.

Gelelim neler yaptığıma ;

Not: Öncelikle belirtmeliyim ki benim anlatacaklarım sadece benim yaptıklarımdan ibarettir , sorumluluk kabul etmem:)

- Zayıflama da en önemli kural akşam yemeğini kaldırmak ;

Evet malesef akşam tv karşısına geçip tabağımıza yemeğimizi koyup yanında kolayla yemekten çok keyif alıyoruz ancak akşam yediklerimiz ertesi gün bize kilo olarak yansıyor.
Eğer çok acıkırsak yani benim yaptıklarımı sorarsanız 
1 Kupa çayımı alırım (2 şekerli) yanına belki 2-3 biskuvi ya da küçük bir peynir ile light kraker ya da light yoğurt porsiyon olarak satılanlardan 1 adet yiyorum.
Bazen de 1 adet elma ya da mandalina.
Muz çok sevmeme rağmen bol kalorili bir meyve olduğundan pek tercih etmediğimi söyleyebilirim.
Bir aralar da bol bol wasa alıyor çok acıktığımda ondan tüketiyordum akşamları çayın yanında çok da keyifli oluyor. Yani her zaman açlığınızı yatıştırabileceğiniz az kalorili atıştırmalıklarınızın yakınlarınızda bulunması önemli.

- En sevdiğiniz yemekleri öğlen yiyebilirsiniz ;

En sevdiğim yemekleri öğlen yiyorum , öğlen derken bunu biraz daha ikindi vaktine doğru çekiyorum ve böylece akşam tekrar çok fazla acıkmama fırsatını yakalıyorum.
Örneğin canım mantı mı istedi , makarna mı istedi evet gerçekten yiyorum hem de bayıla bayıla! Ancak çok fazla çeşit karıştırmıyorum , makarna yiyorsam yanında bir de şundan yiyeyim bir de bundan yiyeyim demiyorum. Örneğin bazen canım fast food istiyor McDonalds olsun BurgerKing olsun istediğim menüyü bir güzel alıyorum patatesini küçük seçip sadece nefsimi körelticek kadar yiyorum hamburgeri tabi ki bitiriyorum.
Üst üste yapmayın tabi ama arada böyle kaçamaklar yapabilirsiniz. 
Yani ben pek diyet beslenmiyorum öğlen beğendiğim sevdiğim şeyleri rahatlıkla yiyorum.
Tavuk daha çok tercih ediyorum ancak bu benim kişisel seçimim kırmızı etten çok fazla hoşlanmıyorum.
Sebze severim ! Zayıflama da kabak ve ıspanak sizin can dostunuz diyebilirim.
Kabağı direk haşlayıp yoğurt dökerek direk bile yiyebilirim çok severim.

-Uyanır uyanmaz metabolizmanızıda uyandırın ; 
Uyandıktan saatler sonra kahvaltınızı yapıyorsanız ya da  hemen de yiyemiyorsanız / acıkmıyorsanız  küçük bir şey dahi yeseniz bünyenizi uyandırın ve metabolizmanızı hızlandırın. Geç kahvaltı yapanlar için tavsiyemdir :) 

-Ekmeği sadece kahvaltı da yiyorum ;

Ekmeği sadece kahvaltıda tüketiyorum ve öyle şanslıyım ki kahvaltı benim en sevmediğim en acıkmadığım öğün:) o yüzden 1 dilimden fazla ekmek te tüketmemiş oluyorum. Ya da bazen tost yapıyorum böylece 2 dilim tost ekmeği de yediğim oluyor. Hatta canım istediğinde 1 yumurta ve 1 patatesi kızartarak patatesli yumurta yerim her gün olmasa da haftada 1 rahatlıkla yiyebilirsiniz. Krep mi istiyorsunuz 1 tane yapın içine koyun istediklerinizi. Hiç bir zaman ben aslaaa yemem diyerek yaklaşmayın ya da bu bana çok kilo yapar yersem kesin kilo alırım demeyin. Öncelikle bilin ki sabah yedikleriniz gün içerisinde yakılacaktır ancak akşama kadar aç bekleyip ve en sonunda iradenize yenik düşüp en güçlü öğünü akşam yerseniz işte bu sizin kilo almanıza ya da kilo kaybı yaşayamamanıza sebep olucaktır.

-Kahveyi de kolayı da kesmedim ;

Demin de dediğim gibi kahveyide kolayı da kesmedim, abartmadığınız sürece vucudunuz onu istiyorsa kesinlikle zarar vereceğine inanmıyorum. Günde max 2 bardak kola 2 adet de 3ü1 arada içerim. 
Genellikle 1'er oluyor hatta bazen bakarsınız hiç içmiyorum ancak eğer canınız bunu içmek istiyorsa kendinize eziyet etmeyin sadece az tüketmeye çalışın ;)

-Tatlı yiyorum ;

Bu konuda doğuştan şanslıyım sanırım yemeğin üstüne tatlıyı hiç sevmem hatta genelde aç karna tatlı yemeyi daha çok severim. Şerbetli tatlıları ağzıma sürmem ancak pasta , çikolata ya da profiterol oldumu keyfini çıkarırım. 
Eğer o gün tatlı yiyeceksem genelde akşama bırakıyorum çayımın yanında 2 top profiterol ya da incecik bir dilim pasta ya da cheesecake size asla zarar vermez. Gün içerisinde aldığınız kaloriye göre dengeleyebilirsiniz.
Örneğin öğlen mantı yediniz akşamda 2 top profiterol tüketin demiyorum ancak o gün öğlen 1 tabak ıspanak yanında 1 kase yoğurt tükettiyseniz akşam da çayınız ya da kahvenizin yanında rahat rahat tatlınızı yiyebilirsiniz.-Akşam karnınız gurulduyorsa ;

Evet öğlen güzel yedik ama akşam azcık bir şey ile geçiştirdik bir de geç uyuyorsak saat 11 de 12 de midemizde rahatsızlık hissediyorsak... Boş mide asit üretir bu da midemizin rahatsızlık vermesine gaz yapmasına neden olur o yüzden light krakerler , küçük atıştırmalıklar bulundurup bir kaç tane ağzınıza atmanız sizi rahat bir şekilde uyumanızı sağlıcaktır...

-Bol su tüketmek;

Bu kesinlikle olmazsa olmaz ancak malesef ben su içme alışkanlığını kendime kazandıramadım hala, böylece cildim biraz kurudu , sizlere bol su içmenizi öneririm bende kendime ölçü koyarak zorlamaya çalışıyorum.

-Spor ;

Malesef spor konusunda epeyce tembelim ancak hiç olmazsa her gün 100-150 mekik çekmeye gayret ediyorum hiç olmazsa hafta da 4 gün bunu yaparsanız etkisini göreceğinize eminim...

-Hergün mutlaka tartılın;

Her gün mutlaka tartılın kilonuz inse de çıksa da not alın ve böylece size kilo aldıran ve bünyenizin kolayca tolore ettiği gıdaları yakalayabilirsiniz. 

- Metabolizmanızın nasıl çalıştığı önemli ;

Bazı kişilerden çokça duyarız çok az yiyorum ancak genede kilom artıyor derler ve genelde şikayetleri metabolizmalarının az çalıştığına yöneliktir.
Böyle şikayetleriniz varsa günde 2-3 tane kuru kayısı ve ardından ılık su ya da çay tüketebilirsiniz. Kabak ve ıspanakta metabolizmanıza yardımcı olacaktır.

En önemlisi bu anlattıklarımın hiç biri rejim programı değildir bir süre sonra bu şekilde yaşamaya o kadar alışıyorsunuz ki otomatikman bünyeniz akşam ağır yemekler istemiyor. Tabii ki ara sıra tatlı kaçamaklar yapmaktan çekinmeyin;) 

Aklıma geldikçe gene buraya ekleyeceğim sizlerde sorularınızı tugbasatelier@gmail.com 'dan ya da buraya yorum bırakarak sorabilirsiniz.

2014'de fit günler diliyorum hepimize :)


-----------------------------------------------------------------


Twitter: https://twitter.com/TugbaTunckaya 
Mail tugbasatelier@gmail.com

S E V G İ L E R ... *.*

-----------------------------------------------------------------
Tuğba Tunçkaya

Instagram