Dr Hakan Gence'den estetik hakkında merak edilenler..

Merhaba ;
Son zamanlarda adını sıkça duyuran estetik cerrahların başında gelen Dr Hakan Gence başarısının yanında hem kendine özgü giyim tarzı ile , hem sanata olan ilgisi ve hobileriyle , hem de estetik hakkında merak ettikleriniz üzerine konuştuk.


*Öncelikle mesleğine aşık bir doktor görüyoruz doğru mu?
Mesleğime aşık olduğum doğrudur.. Hekim olmak ve uzmanlık dalı olarak estetik cerrahi, ilk ve tek tercihim oldu.. Bir gün bile pişman olmadım bu tercihimden dolayı.

* Bize biraz  hobilerinizden bahseder misiniz?
Hobilerim gerçekten çok fazla.. Sanatla, sporla ilgisi alakası olmayan, keyif aldığı hobileri olmayan bir hekimin başarılı olacağına pek inanmıyorum doğrusu.

Son yıllarda en çok uğraştığım hobilerim heykel, fotoğrafçılık ve yelken eğitimi.. Bunların dışında uzun yıllar profesyonel voleybol oynadım. Latin danslarla ilgilendim ve gösterilere çıktım.. Bilardoda çok uzun yıllar boyunca turnuvalara katıldım.. Ama sizinle de ilgili olarak şunu net bir şekilde itiraf edebilirim ki tam bir kıyafet alışveriş tutkunuyum.. Kendime özgü bir giyim tarzı yarattığımı düşünüyorum.. Sanırım moda blogu açacağım yakında;)

Bu harika haberden sonra biraz burun ameliyatlarına değinelim ;

* Burun kıkırdağında eğrilik şikayeti ile ameliyat olan hastada sonradan tekrar eğrilik oluşması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Dr Hakan Gence : Doğru yapılan bir ameliyat sonrasında eğrilme beklenmez ancak çok ufak da olsa risk dahilindedir.* Düşük burun ucu ameliyatsız düzelir mi?

Dr Hakan Gence : Düşük burun ucu operasyonsuz düzelmez.

* Halk arasında en çok bilinen ve korkulan durumlardan biri de burun ameliyatı sonrası burun düşmesi problemi yaşamak , bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

Dr Hakan Gence : Kötü yapılan cerrahi sonucu burun ucunda bulunan destek yapılar bozulur ise burun ucu aşağıya doğru düşer. Eğer kemer çok abartılı alınır ise burun kökü çöker. Başarılı bir operasyon sonrasında böyle bir durum beklenemez.

* Burun ameliyatı olacak hastalar için merak edilen bir diğer konu ise kapalı yöntem ile mi açık yöntem ile mi ameliyat olacakları , siz hangi yöntemi tercih ediyorsunuz?

Dr Hakan Gence: Hem açık hem kapalı yöntemi tercih ediyorum ancak bu seçimde hastanın burun yapısı ön planda. Ön görüşme sonrasında hastaya göre hangi yöntem ile operasyonu gerçekleştireceğimize karar veriyoruz , ancak açık yöntemin kalıcı sonuçlarının daha iyi olduğunu düşünüyorum.

* Burun ameliyatından sonra hasta ne kadar süre içerisinde normal hayatına geri dönebilir? Hastada ciddi morluk ve şişlikler oluşur mu?

Dr Hakan Gence: Kişinin deri yapısına , kullandığı ilaçlara , adet dönemine kadar birçok faktör morluk derecesini etkiler. Bir hafta sonrasında hasta rahatlıkla işine tamamen döner.

                                


* Peki ya tamponlar?


Dr Hakan Gence: Burun ameliyatında kullandığımız tamponlar küçük , silikon , ince şeritlerdir. Çıkarılırken sanıldığı gibi büyük acılar değil sadece küçük bir sızı hissedilir.

   


* Burun estetik duruşunun yanında aslında vücudumuza nefes almamızı sağlayan önemli bir organ. Peki nefes problemi yaşayan hastalar estetik ameliyat ile beraber sağlıklı bir şekilde nefes alabilir hale gelebilir mi?


Dr Hakan Gence: Tabii ki , estetik ameliyat ile beraber mutlaka nefes problemine de müdahele ediyorum.

Bayanların en çok merak ettikleri ve aynı zamanda en çok sormaya çekindikleri ameliyatlardan biri de kuşkusuz göğüs ameliyatları..

* Gögüs büyültme ameliyatlarında , silikonun yerleştirilmesinde kas altı mı kas üstü mü hastaların en çok kafasını karıştıran sorulardan biri.

Dr Hakan Gence : Ben iki yöntemi de kullanıyorum biri iyi diğeri kötü diyemeyiz , hastanın meme yapısı ve istekleri doğrultusunda hangi yöntemi uygulayacağımıza muayene sonrasında karar veriyoruz.


* Göğüs küçültme ameliyatı emzirmeyi etkiler mi?

Dr Hakan Gence : Gögüs küçültme sonrası %25-30 oranında süt verememe riski vardır ancak bazen çok büyük memeler ameliyat olmasalar dahi süt vermede sıkıntı yaşarlar.
* Meme operasyonu geçirecek olan hastalarınız aynı zamanda şikayetçi oldukları burunlarınıda tek ameliyat içerisinde düzelttirebilir mi?


Dr Hakan Gence : Tabii ki , meme ameliyatının yanında bir çok hastaya göz kapağı , burun ameliyatı , liposuction , karın germe mudaheleleride tek operasyonda yapabiliyoruz. Biz bunlara kombine ameliyatlar diyoruz ve günümüzde sıkça tercih ediliyor.

* Son olarak bu keyifli roportaj için çok teşekkür ederiz , hastalarımız size nasıl ulaşabilirler?
drhakangence@gmail.com veya 05321647080 numaralı hattımdan bana ulaşabilirsiniz.. Ben teşekkür eder herkese sağlıklı günler dilerim...

Dr Hakan Gence instagram hesabı : http://instagram.com/drhakangence
Tuğba Tunçkaya

Instagram